MCRA

MCRA Home

Race Schedule

Race Results

MCRA Points

Race Pictures

2008 MCRA Race Schedule

March 29-30

Oscoda
Chris Rudolph
6890 Cedar Lake Rd
Oscoda MI 48750
989-739-2946
cricket2@chartermi.net
Klondike
Canoe C-1 C-2 (Sat.)
Running Races (Sun.)
Race Information
Race Results

April 19

Grand Ledge

Ray Trudgeon
989-619-1511
ray_trudgeon@yahoo.com
Expert 1, Expert 2, C-2
Non-MCRA Points Race

Race Information
Race Results

April 20

Wausau, WI
Wausau Paddling Criterium
More info: badgerevents.com
Non-MCRA Points Race

April 26

Lansing, MI
Hugh Heward Challenge
Kruger Memorial Fundraiser
hughhewardchallenge@gmail.com
www.krugercanoes.com

Non-MCRA Points Race

May 3-4

Roscommon
Ryan McClure
2045 West Burdell
Roscommon, MI 48653
989 821 7588 / 989 965 7310
rcanoeracer@excite.com
Roscommon
Expert 1, Expert 2 (Sat.)
C-1 (Sun.)
Race Information
Race Results

May 10-11

Onaway
Steve Watson
19389 Malone Hwy.
Onaway, Mi 49765
989-733-8530
s_watson75@hotmail.com
Onaway Canoe Race
C-1 (Men & Women's matching Purse) (Sat.) Expert 1, Expert 2 (Sun.)

Race Information
Race Results

May 17-22

Alma, MI
Bushwhacker Challenge
150 miles and 10 mile sprint
Pine River and Chippewa River
Kruger Memorial Fundraiser
www.krugercanoes.com

Non-MCRA Points Race

May 31 - June 1

Grayling
AuSable Spring Trials
AuSable Canoe Marathon Fundraiser

Event Information
Non-MCRA Points Race

June 7

Port Huron

Jim Wier
Ruby, MI
jwier@RaceBlackRiver.net

Black River Race
Race Information
Expert 1, Expert 2, C-1

Race Results

June 14-15

Newaygo

Martin Ecker
2134 Lincoln Park Dr
Muskegon MI 49441
231-759-7239
Canoe2u@verizon.net
Power Paddle
C-1 (Sat.)
Mixed Teams Bonus Race (up to $1,000)for Expert 1, Expert 2 (Sun.) Race Information

Race Results

June 21

Ann Arbor

Dave Hallman
8403 Quill Drive
Fenton, MI
810-714-2373
a2canoerace@gmail.com

Huron River Canoe Challenge
C2 Expert 1, Expert 2
C1
Youth Races
Race Information
Race Results

June 28

Midland

Steve Bis
620 W. Sundown Trail
Sanford, MI 48657
989-689-4098
sjbis2@dow.com
Dow Canoe Challenge
C2 Expert 1, Expert 2
C1
Youth Races
Race Information
Race Results

July 5-6

Traverse City

Garth Greenan
13500 S. Partridge Run
Traverse City, MI 49684
231-228-6342
boardmanriverrace@yahoo.com
Outback Steakhouse Canoe Race
Youth Races, C-1 (Sat.) Expert 1, Expert2 (Sun.)

Race Information
Race Results

July 12-13

Oscoda

Chris Rudolph
6890 Cedar Lake Rd
Oscoda MI 48750
989-739-2946
cricket2@chartermi.net
Harry Curley Memorial
Expert 1, Expert 2 - State Championship (Sat.)
C-1 (Sun.)

Race Information
Race Results

July 19-20

Grayling

John Lucey
780 Robinhood Lane
Grayling, MI 49738
jclucey@i2k.com
Spikes Challenge
Paddlers Tribute

Youth Races , C-1(Sat.)
Expert 1, Expert 2 (Sun.)

Race Information
Race Results

July 26-27

Grayling

August 2

Kalamazoo

Dave Diget
32180 25 Street
Mattawan, MI 49071
269-668-2928
i_can_diget@hotmail.com

Wolf Lake Youth Sprint Championships
Championship Races for Youth Series
Race Information

August 3

Kalamazoo

Kalamazoo River CANCELLED

August 5-10

Bristol, IN
USCA National Championships
www.amishcountry.org/uscanationals
Mandy Streib
609 N Division St
Bristol, IN 46507
574-848-4279
bristolnationals@yahoo.com

August 23-24

Mio

Peg Smutek
255 Deeter Rd
Luzerne, MI 48636
989-826-5382
Mio's "First Dam" Canoe Race
Expert 1, Expert 2 , Round Robin (Sat.) C-1 State Championships (Sun.)

Race Information
Race Results

September 13

Paradise

Dave and Jane Grondin

Paradise, MI
Tahquamenon Wilderness Canoe Race
Expert 1, Expert 2, C-1

Race Information
Race Results

September 27

 

MCRA Awards Event
The Armory of Camp Grayling
 

Angela Rimer

Event Information - RSVP

Non M.C.R.A. Points Races
2007 MCRA Race Schedule

Home


Michigan Canoe Racing Association
email - mcra@miracing.com
Copyright © 2009 All Rights Reserved