Klondike Results 2018

2018 Klondike Challenge C-2 Results
Place Canoe # Time Paddlers (Age-Hometown)
1 35 0:38:44 Mike Davis (27-Homer) & Weston Willoughby (26-Homer)
2 08 0:40:17 Wes Dean (23-Grayling) & Pete Mead (37-Traverse City)
3 7 0:42:00 Daniel Medina (23-Homer) & Kyle Stonehouse (24-Tawas City)
4 5 0:42:30 Bruce Barton (60-Homer) & Rebecca Davis (28-Homer)
5 66 0:43:20 Jon Webb (57-Oscoda) & Steve Watson (46-Onaway)
6 44 0:43:46 Flash Marsh (41-Mio) & Mike Hale (33-Grayling)
7 20 0:43:56 Michael Schlimmer (31-Cortland, NY) & Luc Mercier (28-Trois-Rivières, QC)
8 112 0:45:35 Dan Gary (59-Oscoda) & Rod Matthews (63-Oscoda)
9 40 0:46:37 Fred Mills (64-Roscommon) & Tim McClure (59-Roscommon)
10 25 0:48:05 Tom Cannon (62-East Lansing) & Lynne Witte (63-Cadillac)
11 50 0:49:55 Bill Mahaffy, Jr. (37-Grayling) & Chris Hewitt (27-Lansing)
12 120 0:53:48 Josh Kellogg (35-Curran) & Mike Kellogg (48-Montague)
13 86 0:56:08 Peggy English (59-Oscoda) & Jeff Matthews (61-Oscoda)
14 L 0:56:16 Kris Kalbfleisch (33-Mio) & T.J. Schiefer (30-Gladwin)
15 00 1:00:57 Bob Bradford (75-Lapeer) & Janet Bradford (73-Lapeer)
16 11 DNF-Tip Martin St. Laurent (28-St-Simon-les-Mines, QC) & Martin Gervais (26-Granby, QC)
2018 Klondike Challenge C-1 Results
Place Canoe # Time Paddler (Age-Hometown)
1 262 0:44:27 Shawn Spallinger (40-Oscoda)
2 4 0:45:57 Les Burkhalter (56-Spring, TX)
3 104 0:50:10 Jerry Killingbeck (49-East Tawas)
4 X 0:51:28 Kevin Stalheim (64-Milwaukee, WI)
5 6 0:52:26 Don Brooks (49-Beaverton)
6 160 0:54:14 Joey Kimsel (37-Oscoda)
7 217 0:54:15 Vincent Iler (59-East Tawas)
8 58 0:55:16 Sarah Webb (57-Oscoda)
9 116 0:56:03 L.J. Bourgeois (41-Greenbush)
10 95 0:56:11 Rick Gillings (60-Prescott)
11 202 0:59:51 Nicole Owens (39-Frederic)
12 T 1:18:17 Mikayla Erickson (23-Oscoda)
2018 Klondike Challenge K-1 Results
Place Kayak # Time Paddler (Age-Hometown)
1 SP 0:58:21 Scott Phillips (60-East Tawas)
2 G 1:06:48 Pete Simpson (53-Oscoda)
3 XX 1:12:38 Neil Cassard (33-Oscoda)
4 24 1:13:11 Kyle Allinder (25-Clinton Twp)
5 # 1:14:14 Kirk Tews (38-Oscoda)
6 F 1:15:42 R.J. Ensley (65-Clinton Twp)
7 42 DNF Jeff Warren (25-Macomb)
8 88 DNF Dayle Warren (24-Macomb)
2018 Klondike 5K Run/Walk Challenge Results
Place Bib # Time Name Town Age Class
1 20 0:24:04 Robby Kimsel East Tawas M 45-49
2 5 0:25:44 Christian Faurer Farmington M 25-29
3 19 0:25:59 Ben Rudolph Oscoda M 11-13
4 18 0:26:44 Jessica Montgomery Mikado F 11-13
5 10 0:26:53 Matthew Kobs East Tawas M 40-44
6 12 0:27:13 Joey Kimsel Oscoda M 35-39
7 14 0:27:14 Jonathon TenHave Ypsilanti M 25-29
8 11 0:28:01 Paul Schemanski Petoskey M 50-54
9 16 0:28:07 Steve Ball Oscoda M 65-69
10 3 0:30:38 Bob Jones Mio M 60-64
11 6 0:31:51 Antjuan Gardner Taylor M 30-34
12 1 0:33:53 Maggie Ward Oscoda F 30-34
13 17 0:38:50 Lauren McNeill Oscoda F 11-13
14 2 0:39:30 Amanda Alda Oscoda F 30-34
15 8 0:48:46 Maci McDougall Oscoda F 5-7
16 21 0:49:29 Steve Southard Harrisville M 60-64
17 7 0:51:17 Joe McDougall Oscoda M 40-44
18 9 0:51:18 Piper McDougall Oscoda F 5-7
19 13 1:16:06 Shelly Kimsel Oscoda F 45-49
20 4 1:19:10 Sarah Rouston Farmington F 25-29
21 15 1:19:30 Kimberlin Ash Ypsilanti F 20-24
2018 Klondike 10K Run/Walk Challenge Results
Place Bib # Time Name Town Age Class
1 403 0:40:08 Emily Short Tawas City F 20-24
2 404 0:48:32 Amy Short Tawas City F 50-54
3 401 0:50:58 Russ Reker Lapeer M 50-54
4 405 0:54:25 Joe Samotis Oscoda M 35-39
5 407 0:57:08 Melanie Bowie Oscoda F 55-59
6 402 1:07:27 Dave Faber Lincoln M 50-54
7 406 1:14:10 Rachel Bellehomeur Wyandotte F 35-39